Best coffeeshop in Berlin
Moped sürmək üçün məcburi vəsiqələrin tətbiqi planlaşdırılır
Azərbaycanda moped sürücüləri üçün icbari sürücülük vəsiqələrinin tətbiqi planlaşdırılır.
Müvafiq müddəa “Yol hərəkəti haqqında” qanuna dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Sənəd Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
İclasda vurğulanıb ki, qanun layihəsinin əsas məqsədi mopedlərin istismarının tənzimlənməsinin kompleks şəkildə təkmilləşdirilməsi, onların sürücülərinin ixtisasının artırılması, ümumi yol hərəkəti təhlükəsizliyinin təmin edilməsidir. Əsas yenilik sürücülük vəsiqəsi tələbi olacaq ki, bu da sürücülər arasında lazımi bilik və praktiki bacarıq səviyyəsini təmin edəcək.
Digər təkliflər arasında mopedin nəqliyyat vasitəsi kimi tərifinə aydınlıq gətirilməsi, məcburi dövlət qeydiyyatına alınması və nəqliyyat vasitəsinin qeydiyyatı daxildir. Bundan əlavə, sənəd mopedləri ən sağ zolağa məhdudlaşdıran əvvəlki qaydanın ləğvini təklif edir.
Qanun layihəsi həmçinin motosikletin və ya mopedin ümumi uzunluğundan və ya enindən 0,5 metrdən artıq uzanan və ya nəqliyyat vasitəsinin işinə mane olan yüklərin daşınmasını da qadağan edir.