Best coffeeshop in Berlin
Gənc istedadların səhnə uğuru – “GəncliyimİZ Teatrda – I Teatr Festivalı” uğurla baş tutdu +FOTO=16
26 iyun - Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə “GəncliyimİZ Teatrda – I Teatr Festivalı” öz qapılarını tamaşaçılar üçün açdı. Gənclərin yaradıcılıq potensialının üzə çıxarılması, teatr sahəsinə marağının artırılması və sənət mühitində fəal iştirakının təşviqi məqsədilə keçirilən bu festival Ə.Əmirov adına Mədəniyyət Sarayının təşəbbüsü və ev sahibliyi ilə, “GəncliyimİZ Teatrda” Müstəqil Teatr Truppası, “Gənclərin Töhfəsi” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı, Bakı şəhəri Gənclər və İdman İdarəsi və Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının tərəfdaşlığı ilə həyata keçirildi.
Festivalın açılışında çıxış edən “GəncliyimİZ Teatrda” Müstəqil Teatr Truppasının təsisçisi və bədii rəhbəri Orxan Hacıyev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq layihənin yaranma məqsədi, məramı və bu kimi təşəbbüslərin gənclərin estetik tərbiyəsindəki rolu barədə geniş məlumat verdi. O, festivalın hər bir iştirakçısı üçün dəyərli təcrübə məkanı olduğunu vurğulayaraq, komandaları teatr dünyasında daha uğurlu gələcək addımlar atmağa ruhlandırdı.
Festival çərçivəsində tələbə və məktəblilər tərəfindən səhnələşdirilən və müxtəlif janrları əhatə edən dörd tamaşa nümayiş olundu:
- Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan”
- Luigi Pirandellonun “Ağzı çiçəkli adam”
- Vladimir Siqarevin “Şeytan ailəsi”
- Frans Kafkanın “Çevrilmə”
Tamaşalar peşəkar münsiflər heyəti - Azad Şükürov, Məhəmməd Verdizadə, Sevda Teymurova, Hafiz Quliyev tərəfindən qiymətləndirildi. Festivalın sonunda aşağıdakı nominasiyalar üzrə qaliblər elan olundu:
Ən yaxşı tamaşa – “Çevrilmə”